7.8 C
Mykanów
środa, 28 lutego, 2024

Kocinka zatruta

Śmierć praktycznie całej rybiej populacji na długim odcinku Kocinki, ogromne straty finansowe i zaprzepaszczenie wielu lat poświęconych na budowaniu środowiska tej wyjątkowo atrakcyjnej dla wędkarzy rzeki – to wynik zatrucia, do którego doszło w ostatnich dniach. Trwa szukanie winnych tej ekologicznej katastrofy.

We wtorek około godz. 13 do mykanowskiego koła wędkarskiego dotarło zgłoszenie o sporej ilości martwych ryb w rzece Kocince. Powiadomił o tym wędkarz ze Zduńskiej Woli, który zamierzał łowić lipienie w tej niezwykle atrakcyjnej wędkarsko rzece.

– Prawdopodobnie do zatrucia rzeki doszło pod koniec minionego tygodnia – uważa Paweł Wroński, prezes koła PZW opiekującego się Kocinką. – Jeszcze w środę obserwowaliśmy potężny ruch na pstrągowych tarliskach, więc wtedy było jeszcze wszystko w porządku. Przez następne dni docierały do nas pojedyncze sygnały o śniętych rybach, ale nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy ze skali zjawiska. We wtorek przekonaliśmy się, że to katastrofa na skalę, jakiej chyba w historii tej rzeki nie było.

O zatruciu Kocinki powiadomione zostały odpowiednie służby, takie jak władze PZW, czy Inspektorat ochrony środowiska. Na miejscu czynności podjęli też policjanci, a sprawę bada już także prokuratura.

– Przy pomocy specjalistycznego sprzętu będziemy mogli z dużym przybliżeniem zbadać, które odcinki rzeki są zatrute najbardziej, co pozwoli określić miejsce, w którym doszło do zanieczyszczenia – mówi Paweł Wroński.

Na wędkarskich forach internetowych sprawa zatrucia Kocinki jest burzliwie komentowana. Internauci wyrażają swoją frustrację z powodu zaprzepaszczenia pracy włożonej w budowanie środowiska Kocinki w ostatnich latach, które sprawiło, że rzeka stała się celem wędkarskich wypraw z całej Polski. Specjaliści sugerują, że proces ewentualnej odbudowy tego, co zostało zniszczone może potrwać bardzo długo i wymagać będzie ogromnych nakładów finansowych.

Fot.: fb Klubu Wędkarskiego FLY Mykanów

popularne

00:04:08

MykaNEWS – Koncert “Z Tobą Chcę Oglądać Świat”

Słowa zaczerpnięte z poezji Horacego: "Non omnis moriar" odnoszą się do trwałości dzieła artysty, które zapewnia mu nieśmiertelność w pamięci potomnych. Śmiało...
00:04:31

MykaNEWS – Koncert Piosenki Zimowej w GOKiS(FILM)

Zimowe piosenki były tematem przewodnim koncertu, na który zaprosił Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Zaprezentowali się na nim wykonawcy, związani z placówką:...
00:05:38

MykaNEWS – Spotkanie Noworoczne Przyjaciół Gminy Mykanów 2024(FILM)

Podsumowanie ubiegłego roku pod kątem zrealizowanych inwestycji, uhonorowanie osób wybitnie zasłużonych dla lokalnej społeczności, a przede wszystkim integracja różnorodnych środowisk - wszystko...
00:26:22

Rok 2023 w Gminie Mykanów – WYWIAD

Mijający, 2023 rok w Gminie Mykanów obfitował w szereg zrealizowanych inwestycji. O najważniejszych z nich opowiada Wójt Dariusz Pomada. Nie zabrakło także...
Skip to content