33.5 C
Mykanów
wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img
Strona głównaAktualnościRadostków i Grabowa wyróżnione przez Powiat!

Radostków i Grabowa wyróżnione przez Powiat!

Starosta częstochowski przyznał statuetkę „za zasługi dla powiatu” za organizację koncertu „Drogi do wolności”, przygotowanego przez mykanowską orkiestrę. W plebiscycie dostrzeżono także wybitne osiągnięcia innych podmiotów z terenu Gminy Mykanów.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 43 wnioski w 5 kategoriach. Wśród nominowanych w kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” znalazła się grupa historyków – amatorów z Radostkowa, a w kategorii „Edukacja i Kultura” – Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowej. Poniżej prezentujemy uzasadnienia wniosków publikowane w mediach.

Radostków w gminie Mykanów – historia wsi i okolic

Źródło: Starostwo Powiatowe Częstochowa

Jest to grupa na Facebooku, utworzona 22 grudnia 2020 r., założycielami są Małgorzata Cieśla i Piotr Merc. Dziś liczy ponad 1500 członków. Pasjonaci opisują tradycje, zwyczaje minionych lat, przybliżają historię wsi i gminy, publikują stare fotografie mieszkańców, ciekawe wycinki z gazet, stare mapy. Autorzy opierają się na rzetelnych dokumentach historycznych, które pozyskują z Archiwum Państwowych, archiwów kościelnych, czasopism lokalnych, publikacji historycznych, wydań biograficznych oraz innych źródeł naukowych. Materiały przebierają formę krótkich informacji lub obszernych artykułów z ciekawymi fotografiami.

Uczestnicy grupy angażują się w liczne przedsięwzięcia lokalne, organizują spotkania historyczne, planują również reportaże z najstarszymi mieszkańcami gminy.

Pasjonaci z Radostkowa współpracują również z sąsiednimi miejscowościami. Dowodem takiej współpracy był przekazany do Borowna głaz eratyk ważący 17 ton, a wydobyty w Dolinie Sękawicy w Radostkowie. Eratyk został ustawiony na skwerze przed budynkiem remizy strażackiej, gdzie jest ciekawą atrakcją, którą może podziwiać każdy mieszkaniec gminy. Grupa odpowiada za organizację konkursu historycznego w Szkole Podstawowej w Radostkowie dla młodzieży szkolnej, który polegał na stworzeniu albumu wraz z opisem historycznym ciekawego miejsca w Radostkowie. Konkurs historyczny będzie kontynuowany również w 2023 roku.

Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowej, gmina Mykanów

Źródło: Starostwo Powiatowe Częstochowa

KGW tworzy 37 mieszkańców wsi Grabowa, którą zamieszkuje 300 osób. Jest to więc znacząca część społeczności wsi. Koło zostało zarejestrowane w 2019 r., ale historia działalności sięga 2012 r. Dzięki staraniom członków koła we wsi powstała świetlica wiejska wraz z placem zabaw i siłownią na wolnym powietrzu. Przez 4 lata organizowane były wakacyjne warsztaty dla dzieci z ogniskiem na zakończenie. Co roku odbywały się Mikołajki dla najmłodszych, a dla dorosłych organizowane były spotkania integracyjne np. zabawa „Majówka w Grabowej”, sylwester, wigilia, dzień kobiet.

Panie założyły zespół śpiewaczy Grabowianki, który brał udział, mi.n. w: Powiatowych Przeglądach Zespołów Folklorystycznych Powiatu Częstochowskiego, Dożynkach Powiatowych, Dożynkach Jasnogórskich, a w 2022 r. w Dożynkach Wojewódzkich w Niewieszu (powiat gliwicki), gdzie były przedstawicielem powiatu częstochowskiego. Znakiem rozpoznawczym Grabowianek na uroczystościach dożynkowych zawsze były niespotykane i oryginalne wieńce dożynkowe wykonywane ręcznie przez mieszkańców Grabowej. Koło współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mykanowie, amatorskim kołem teatralnym, stowarzyszeniami i nieformalnymi grupami działającymi na rzecz rozwoju wsi w gminie Mykanów.

popularne

spot_img
Skip to content