24.5 C
Mykanów
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona główna Turystyka Zabytki gminy Mykanów - Mykanów

Zabytki gminy Mykanów – Mykanów

Kościół p.w. św. Leonarda Opata z 1836 r., zaprojektowany w stylu neogotyckim przez wybitnego architekta włoskiego pochodzenia, Henryka Markoniego.
Jest to świątynia jednonawowa, z jedną wieżą, wzniesiona na planie prostokąta, z prezbiterium zwróconym na wschód. Fasada i tylna elewacja zostały zamknięte nie wydzielonymi szczytami, z fryzem arkadowym pod gzymsem wieńczącym, a szczyt fasady – zakończony płaską wieżyczką z ostrołukowym prześwitem na sygnaturkę, czyli najmniejszy z dzwonów kościoła.
Z dawnych lat na wyposażeniu kościoła znajduje się po dziś dzień, ornat z późnogotyckim haftem figuralnym z końca XV w. Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce 7 czerwca 1903 r., a dokonał jej biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki.
W latach 1957 – 1959 kościół otrzymał nową polichromię „al. fresco”, wykonaną przez artystki malarki Janinę Pol i Barbarę Pawłowską. Kościół jago jedyny obiekt w miejscowości Mykanów wpisany jest do rejestru zabytków pod poz. rej. (A/20).

Cmentarz parafialny, położony przy drodze w kierunku Kościelca, na wzniesieniu, około 300 m na południowy wschód od kościoła parafialnego. Cmentarz ten został założony w poł. XIX w. na nowym miejscu. Nekropolia rozplanowana jest na bazie trapezu. Główna aleja biegnie w kierunku wschód – zachód i przecina się pod katem prostym z aleją poprzeczną. Taki układ dzieli cmentarz na cztery kwatery grzebalne. W południowo – wschodniej części znajduje się trochę zieleni, którą tworzą stare drzewa.

Nieistniejący już stary cmentarz usytuowany przy obecnym zbiegu ulic: Częstochowskiej, Kościuszki i Słonecznej. Dzisiaj jedynym śladem po nim pozostaje tutaj stary pomnikowy dąb. Pień tego drzewa pierwotnie dużo wyższy. jest teraz zasypany co nastąpiło podczas budowy i podwyższania drogi, a także wyrównywania przyległego terenu. Na cmentarzu tym zaprzestano grzebać zmarłych w połowie XIX w. Do początku lat 70 – tych XX w. cmentarz, choć pozostawiony samemu sobie, ciągle jednak istniał. Wtedy to teren wyrównano oraz wybudowano w tym miejscu pawilony Gminnego Ośrodka Usług Bytowych „Spójnia”, które istnieją do dziś, chociaż już w rękach prywatnych.

Figurka Św. Jana Nepomucena z 1808 r. posiadająca cechy późnobarokowe, usytuowana nad stawem w pobliżu kościoła parafialnego. Miejsce usytuowania figurki nad wodą związane jest z uznawaniem świętego za patrona tonących i mostów. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Figurka wpisana jest do ewidencji zabytków.

Budynek “B” Urzędu Gminy, murowany z lat 20. XX wieku. Na budynku tablica upamiętniająca 19-tu mieszkańców gminy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r.
Zdjęta i zakopana przy budynku w czasie II wojny światowej tablica, przeniesiona i ukryta później w miejscowym Banku Spółdzielczym, została po upadku komunizmu ponownie umieszczona na budynku 11 listopada 1990 roku.

popularne

00:05:07

MykaNEWS – Konkurs “Gdy dorosnę” w Klepaczówce(FILM)

Po trzech lata przerwy Przedszkole „Klepaczówka” z Wierzchowiska ponownie zorganizowała koncert piosenki młodych wykonawców. Podobne wydarzenia placówka organizowała praktycznie od początku swego...

MykaNEWS – XII Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej i Recytowanej(FILM)

Poezja to wartość ponadczasowa i uwrażliwiająca ludzi bez względu na czasy, w których przyszło im żyć, warto się nią zachwycać także w...
00:04:23

MykaNEWS – Nowa inwestycja w Lubojence!(FILM)

Na podstawie umowy zawartej pomiędzy władzami samorządowymi Gminy Mykanów, a formą DROG-BUD rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji Lubojenki, która docelowo stać się...
00:04:37

MykaNEWS – Bal Seniora w Lubojnie(FILM)

Seniorzy z Gminy Mykanów mają w sobie tyle energii, że na wielu polach mogliby zawstydzić przedstawicieli młodszych pokoleń – co udowodnili podczas...
Skip to content