24.5 C
Mykanów
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona główna Turystyka Zabytki gminy Mykanów - Kocin

Zabytki gminy Mykanów – Kocin

Kapliczka św. Jana
Murowana kapliczka zbudowana została w połowie XIX wieku.
W kapliczce znajduje się ok. 100.letnia drewniana rzeźba przedstawiająca postać św. Jana. Niegdyś przed budynkiem kapliczki odprawiane były msze święte. Za ołtarz służył wówczas niewielki stolik przyniesiony przez mieszkańców Kocina, a wierni podczas nabożeństw stali na drodze.

Młyn
Młyn na rzece Kocince istniał już na początku XX wieku, był własnością Żyda Zygermana i napędzał trak tartaku. W 1917 roku doszczętnie spłonął. Po I wojnie został wykupiony przez rodzinę Gromadzkich, którzy go odbudowali. Młyn działał do 1966 roku, kiedy to powstały nowe młyny elektryczne w Cykarzewie i Mykanowie, a działalność tego pierwszego stała się nieopłacalna.
Młyn w Starym Kocinie jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechnicznym, woda doprowadzana była specjalnym betonowym korytem, następnie spadając z wysokości na koła wodne, a później turbinę, wprawiała je w ruch.

„Lemańskie jodły” natura 2000
Powierzchnia lasu zajmuje 150 ha. W lesie na Zasmolu powyżej koron sosen i świerków strzelają w górę drzewa o niecodziennym kształcie korony. W naturalnym zasięgu związane z siedliskami terenów podgórskich. Krajobraz lasu miejscami jest niezwykle mroczny, gęsty bór jodłowy ze skąpym poszyciem i runem leśnym nie przepuszcza promieni słonecznych. Obok jodły występują tu także sosny i dęby. W obrębie leśnictwa Lemańsk ochrona roślin obejmuje następujące gatunki: widłak goździsty, barwinek pospolity, bluszcz pospolity i konwalia majowa.

Torfowisko w Nowym Kocinie
W kompleksie leśnym położonym na południowy- wschód od wsi Nowy Kocin, w bliskiej odległości od drogi z Nowego Kocina do Rybnej znajdują się rozległe torfowiska. W tym miejscu przepływa nieduży ciek wodny, dopływ Kocinki, tworzący lokalne rozlewiska otoczone roślinnością torfowiskową. Wśród bogatej roślinności spotykamy tu szuwary właściwe, przeważnie trzcinowe oraz szuwary wielkoturzycowe z turzycami: sztywną, błotną, dzióbkowatą. Licznie występują tu krzewinki: bagno zwyczajne, borówka bagienna, żurawina błotna. Najciekawszym jednak gatunkiem tu występującym jest rosiczka okrągłolistna – roślina prawnie chroniona.

Lemańsk -Mogiła
W zbiorowej mogile spoczywa pięciu żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii, zmarłych po nocnej bitwie 1/2.IX.39r. Okoliczna ludność z Lemańska i Kocina Starego pogrzebała czterech żołnierzy w Lemańsku, natomiast Eryka Stokłosę (miejsce urodzenia: Żory) w lesie Zasmole. Na mogiłach postawiono brzozowe krzyże z kawaleryjskimi hełmami, otoczone drewnianym płotkiem.
Mogiły żołnierskie były przez ponury okres okupacji zawsze utrzymane w należytym porządku, a w święto Wszystkich Świętych i rocznicę bitwy zapalano znicze i składano wiązanki kwiatów. Miejscowa ludność otaczała mogiłę tak wielką czcią, że gdy w 1945 przeprowadzono ekshumację poległych z Wołyńskiej BK do mogiły zbiorowej w Miedźnie, mieszkańcy Lemańska nie zgodzili się na ich przeniesienie.
W 1974 z inicjatywy władz gminy Mykanów ufundowano nowy nagrobek, do którego przeniesiono z Zasmola szczątki Eryka Stokłosy. W 1996 roku wymieniono częściowo zniszczony przez czas nagrobek, na bardziej okazały. Umieszczono na nim dwa napisy: “Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli posłuszni jej sprawie”, oraz: “Eryk Stokłosa oraz czterech Bezimiennych żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii poległych w obronie Ojczyzny przed hitlerowskim najeźdźcą w dniu 2 września 1939. Wdzięczni Rodacy. Rok Jubileuszowy 2000. Pokój Ich duszom”. W tej formie mogiła przetrwała do dnia dzisiejszego.

popularne

00:05:07

MykaNEWS – Konkurs “Gdy dorosnę” w Klepaczówce(FILM)

Po trzech lata przerwy Przedszkole „Klepaczówka” z Wierzchowiska ponownie zorganizowała koncert piosenki młodych wykonawców. Podobne wydarzenia placówka organizowała praktycznie od początku swego...

MykaNEWS – XII Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej i Recytowanej(FILM)

Poezja to wartość ponadczasowa i uwrażliwiająca ludzi bez względu na czasy, w których przyszło im żyć, warto się nią zachwycać także w...
00:04:23

MykaNEWS – Nowa inwestycja w Lubojence!(FILM)

Na podstawie umowy zawartej pomiędzy władzami samorządowymi Gminy Mykanów, a formą DROG-BUD rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji Lubojenki, która docelowo stać się...
00:04:37

MykaNEWS – Bal Seniora w Lubojnie(FILM)

Seniorzy z Gminy Mykanów mają w sobie tyle energii, że na wielu polach mogliby zawstydzić przedstawicieli młodszych pokoleń – co udowodnili podczas...
Skip to content