29.2 C
Mykanów
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
Strona główna Aktualności W Mykanowie można zrobić test na koronawirusa

W Mykanowie można zrobić test na koronawirusa

W Mykanowie pojawił się mobilny punkt wymazowy w kierunku SARS-CoV-2. Badanie można zrobić w ramach NFZ oraz komercyjnie.

Na terenie Targowiska “Słoneczny Rynek”, przy ul. Słonecznej w Mykanowie stanął namiot mobilnego laboratorium VITO-MED. W punkcie od dziś można zrobić badanie wymazowe na obecność koronawirusa. Przyjmowani są zarówno pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ – wtedy usługa jest nieodpłatna, jak i osoby prywatne – koszt badania to 350 zł. Na razie możliwa jest tylko płatność gotówką.

Badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 wykonywane jest zastosowaniem metody RT- PCR. Materiał do badania pobierany jest z tylnej ściany gardła.

Przygotowanie pacjenta do badania:

  • Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
  • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
  • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
  • Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Godziny działania puntu pobrań:

poniedziałek8.00-12.15
wtorek15.30-19.45
środa8.00-12.15
czwartek8.00-12.15
piątek7.00-11.05
sobota9.00-13.15
niedziela9.00-13.15

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne  VITO-MED z siedzibą w Gliwicach  badania w kierunku wykrywania materiału genetycznego koronawirusa (SARS-CoV-2) metodą RT-PCR wykonuje od czerwca 2020 roku.

popularne

00:03:26

MykaNEWS – Zakończenie roku szkolnego w Klepaczówce(FILM)

Nadeszły upragnione wakacje, a miniony rok szkolny oficjalnie pożegnały już wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy Mykanów. Dla „Klepaczówki” z Wierzchowiska było...
00:04:45

MykaNEWS – 100-lecie OSP w Starym Kocinie(FILM)

W Starym Kocinie odbyła się uroczystość, zorganizowana z okazji stulecia istnienia miejscowej jednostki OSP. Nie obyło się bez wspomnień i życzeń oraz...
00:03:00

MykaNEWS – Dzień Patrona w Borownie(FILM)

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borownie, jak co roku zorganizował Dzień Patrona -Edwarda Reszke. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się między innymi konkursy...
00:04:01

MykaNEWS – Największe przeboje ABBY w GOKiS(FILM)

Można było nie tylko posłuchać, ale i zanucić z artystami – bo przecież piosenki ABBY zna każdy. Taką właśnie możliwość dał publiczności...
Skip to content