-5.4 C
Mykanów
wtorek, 7 lutego, 2023
Strona główna Aktualności W Mykanowie można zrobić test na koronawirusa

W Mykanowie można zrobić test na koronawirusa

W Mykanowie pojawił się mobilny punkt wymazowy w kierunku SARS-CoV-2. Badanie można zrobić w ramach NFZ oraz komercyjnie.

Na terenie Targowiska “Słoneczny Rynek”, przy ul. Słonecznej w Mykanowie stanął namiot mobilnego laboratorium VITO-MED. W punkcie od dziś można zrobić badanie wymazowe na obecność koronawirusa. Przyjmowani są zarówno pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ – wtedy usługa jest nieodpłatna, jak i osoby prywatne – koszt badania to 350 zł. Na razie możliwa jest tylko płatność gotówką.

Badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 wykonywane jest zastosowaniem metody RT- PCR. Materiał do badania pobierany jest z tylnej ściany gardła.

Przygotowanie pacjenta do badania:

  • Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
  • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
  • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
  • Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Godziny działania puntu pobrań:

poniedziałek8.00-12.15
wtorek15.30-19.45
środa8.00-12.15
czwartek8.00-12.15
piątek7.00-11.05
sobota9.00-13.15
niedziela9.00-13.15

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne  VITO-MED z siedzibą w Gliwicach  badania w kierunku wykrywania materiału genetycznego koronawirusa (SARS-CoV-2) metodą RT-PCR wykonuje od czerwca 2020 roku.

popularne

00:06:08

MykaNEWS – Spotkanie Noworoczne 2023(FILM)

Parlamentarzyści, samorządowcy, strażacy, przedstawiciele kół seniora i innych organizacji – to tylko część gości zaproszonych na Spotkanie Noworoczne, w trakcie którego podsumowano...
00:03:53

MykaNEWS – Kolędowanie w GOKiS(FILM)

Najpopularniejsze kolędy oraz piosenki świąteczne można było usłyszeć w trakcie koncertu, jaki zorganizował w swojej sali widowiskowej Gminny Ośrodek Kultury i Sportu...
00:04:45

MykaNEWS – Mikołajkowa odsłona “Gruszka CUP”(FILM)

150 młodych adeptów siatkówki wzięło udział w świątecznej edycji turnieju „Gruszka Cup” - imprezy organizowanej przez byłego kapitana reprezentacji Polski. Była sportowa...
00:02:48

MykaNEWS – ZSP w Lubojnie z nowymi oknami(FILM)

Jak ważne są szczelne okna i drzwi, zwłaszcza przy dzisiejszych cenach źródeł energii – nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Problem ten nie...
Skip to content